Виставка

Виставка

У 2011 році Міжнародний освітній центр м. Дортмунда до 25-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС ініціював проведення пересувної виставки «25 років після Чорнобиля: Люди – Місця – Солідарність». Виставка була представлена у 49 містах Німеччини, Нідерландів та Австрії. Відмінною рисою цієї пересувної виставки було те, що у ній брали участь живі учасники тих трагічних подій – ліквідатори та переселенці з Білорусі та України, які розповідали відвідувачам про свою роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про свої переживання через вимушене переселення із зони радіаційного забруднення, про те, як Чорнобильська катастрофа змінила їхнє життя. Всього виставку в німецькомовній частині Європи відвідало понад 42 тисяч осіб.

Під враженням від успішного проведення виставки у Німеччині, яка викликала широкий резонанс у суспільстві, велика кількість українських чорнобильських організацій звернулися до Німецько-української партнерської мережі й Міжнародного освітнього центру м. Дортмунда з проханням створити українську версію виставки. Це прохання було виконано завдяки допомозі німецької католицької організації допомоги у Східній Європі Реновабіс і Лютеранської церкви Святої Катерини.

12 квітня 2012 року українська виставка «Чорнобиль: Люди – Місця – Солідарність – Майбутнє» була відкрита в Євангелічній церкві у Києві й після цього була представлена у всіх регіонах України. До ініціативної групи, яка займалася організацією проведення виставки на місцях, входили представники місцевих органів влади, навчальних закладів, музеїв, неурядових організацій, греко-католицької та православної церков.

Виставка розповідає про аварію на 4-му блоці Чорнобильської атомної електростанції, її наслідки, про проблеми сучасного життя у забруднених після аварії регіонах. Українська версія виставки доповнена інформацією про катастрофу на атомній електростанції Фукусіма-1 в Японії, а також акцентує увагу на такій проблемі, що з’явилася внаслідок Чорнобильської катастрофи, як необхідність проведення збалансованої енергетичної політики. У кожному місті України у роботі виставки брали участь ліквідатори та переселенці. Вони проводили екскурсії, ділилися своїми спогадами і відповідали на запитання відвідувачів виставки. За час роботи виставки її відвідали більше 29 тисяч осіб у 23 містах України. Ліквідатори аварії на ЧАЕС провели понад 750 зустрічей з групами молоді.

На даний момент українська пересувна виставка знаходиться у гімназії № 111 у м. Дніпро. Екскурсійний супровід виставки забезпечують активні школярі, які спільно з вчителями та представниками місцевої організації чорнобильців також дбають про шкільний музей. Виставку можуть відвідувати усі бажаючі.

У Чорнобильській історичній майстерні в Харкові знаходиться оновлена версія цієї пересувної виставки, екскурсоводами якої виступають харківські ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС.